Spływ kajakowy Piławą

Spływ kajakowy Piławą stanowi obowiązkowy punkt przygód każdego kajakarza. Urocze jeziora, dziewicza przyroda, krystalicznie czysta woda, czynią z Piławy jeden z najbardziej urokliwych zakątków Polski, idealny na spływy kajakowe. Rzeka często porównywana jest do sławnej Krutyni, jednak Piława, niegdyś niedostępna dla turystów zachowała swój dziki i naturalny urok. Piława jest największym dopływem Gwdy, przepływającym przez czyste jeziora, rozległe bory i malowniczą przyrodę. Długość rzeki wynosi 82 km i dzieli się wyraźnie na dwie części.

W górnym biegu rzeka Piława łączy malownicze jeziora Komorze, Rakowo, Brody, Strzeszyn, Kocie, Pile. Te ostatnie jest najgłębszym jeziorem w dorzeczu Piławy. Górny odcinek jest wyjątkowo bezpieczny podczas pokonywania go kajakiem, nurt nie jest szybki i wystarczająco głęboki. Otocznie lasów i krystalicznej wody jest wyjątkowym miejscem na relaks. Końcowy odcinek Piławy jest najciekawszy, brzegi bywają bagniste i płaskie, albo wysokie i strome. Rzeka meandruje przez sosnowe lasy, nie zbliżając się do miejsc zamieszkałych przez ludzi. Kontakt z dziką przyrodą i krystaliczną wodą jest idealnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, a spływ kajakowy będzie niezapomnianym przeżyciem.

Spływ kajakowy im. Jana Pawła II

Od głębokich puszczy, poprzez malownicze jeziora wije się szlak kajakowy nad rzeką Drawą. Jest to najdłuższa rzeka Pojezierza Drawskiego o długości 186 km. Wypływa z jeziora Górnego, położonego w rezerwacie krajobrazowym Dolina Pięciu Jezior, płynie przez Pojezierze Drawskie i kończy swój bieg w Noteci. Drawa jest jedną z nielicznych rzek, które płyną z północy na południe. Poligon drawski dzieli szlak na dwie części – północną i południową.

Ten jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce nosi imię Papieża Jana Pawła II, który kilkakrotnie pływał tu kajakiem, w otoczeniu urokliwych jezior, czystej wody i malowniczych miasteczek. Atrakcyjność szlaków wynika przede wszystkim ze zmiennego charakteru rzeki – raz szeroka, w innym miejscu wąska, potrafi być płytka, by potem zaskoczyć swą głębokością. Walory przyrodnicze przyciągają mnóstwo turystów, spragnionych ciszy, spokoju, a jednocześnie tętniącej życiem rwistej rzeki, a tutejsze walory krajobrazowa doskonale zapewniają potrzeby wszystkich przybyszów. Organizowane spływy kajakowe staną się niezapomnianą przygodą zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kajakarzy.

Borne Sulinowo

Bunkry, schrony, cmentarze z czasów II wojny światowej,  pałace i zabytkowe kościoły – z każdym tym miejscem związana jest ciekawa historia Borne Sulinowa. Ma ona początek w latach czterdziestych XX wieku, za sprawą przebywających tu wojsk niemieckich, a następnie po 1945 roku – radzieckich. Oprócz bogatej historii, miejsce przyciąga licznymi atrakcjami, takimi jak podwodny las, czyli cześć wyspy, która zapadając się do jeziora stworzyła niecodzienny widok.

Przez Borne Sulinowo prowadzi ścieżka turystyczno-spacerowa, która wyznacza kierunek najciekawszych obiektów turystycznych i historycznych. Na trasie można spotkać Dom Oficera, budynek aresztu wojskowego, dawny szpital wojskowy, Urząd Miejski, jako dawną siedzibę garnizonu, willę generała Dubynina, czy dawną kantynę oficerską. Jednak to nie koniec, dla miłośników historii wojskowości zostały przygotowane liczne atrakcje, dla najmłodszych, jak i dorosłych. Na pewno ciekawym przeżyciem będzie przejażdżka wojskowymi pojazdami i paintball.